Profilaktyka stomatologiczna w Krakowie

Dbanie o zęby to nie tylko leczenie na bieżąco powstałych ubytków, schorzeń czy pozbywanie się próchnicy. To również zapobieganie powstawaniu nowych dolegliwości, zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób jamy ustnej. Temu służy dziedzina stomatologii zwana profilaktyką. Bo zgodnie z zasadą – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Profilaktyka dentystyczna ma jeden podstawowy cel – zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Regularne sprawdzanie stanu zdrowia uzębienia sprawia, że nawet jeśli pojawiają się ubytki czy próchnica, to są one wykrywane na tyle wcześnie, że zmiany chorobowe nie stanowią zwykle dużego zagrożenia dla zęba, a samo leczenie trwa krócej i jest mniej skomplikowane.

Drugim aspektem wartości, jakie niesie ze sobą profilaktyka stomatologiczna, jest walor estetyczny. Zdrowe, czyste zęby to zdecydowana ozdoba. Biel pomagają zaś zachować zabiegi profilaktyczne, do których zalicza się chociażby higienizacja.

Jakie zabiegi zalicza się do profilaktyki stomatologicznej?

Profilaktyka to regularne przeglądy u stomatologa – wizyty najlepiej raz na pół roku, by upewnić się, że wszystko jest w porządku i skontrolować, czy nie należałoby wykonać jakichś dodatkowych działań. W Addent Kraków w ramach stomatologii zachowawczej można przyjść na kompleksową wizytę kontrolną i dowiedzieć się, jakiego rodzaju leczenie będzie niezbędne.

Zapobieganie i regularne kontrole to oczywiście nie wszystko. Podstawą jest codzienne dbanie o uśmiech – mycie zębów, nitkowanie, używanie płynu do płukania czy regularne wymienianie szczoteczki. Stomatolog czy periodontolog (specjalista zajmujący się zdrowiem dziąseł i przyzębia) pomoże dobrać odpowiedni sposób higieny, ale to na pacjencie spoczywa obowiązek sumiennego szczotkowania, czyszczenia i kontroli.

Pomocne i stanowiące jeden z kluczowych elementów profilaktyki w gabinecie stomatologicznym są zabiegi higienizacyjne. Pozwalają one oczyścić powierzchnię zębów z osadów i kamienia nazębnego, tym samym rozjaśniając uśmiech.

Higienizacja zębów w Krakowie – jakie zabiegi są dostępne?

W Addent Kraków można wykonać podstawowe, a jednocześnie kompleksowe zabiegi higienizacyjne. Są to: scaling, piaskowanie i fluoryzacja, a także możliwość wykonania wszystkich trzech procedur w pakiecie, podczas jednej wizyty. Czym charakteryzują się poszczególne zabiegi?

Skaling zębów

Skaling to zabieg stomatologiczny polegający na usuwaniu złogów kamienia nazębnego, który gromadzi się zwykle głównie w okolicach szyjek zębowych. Osadzający się kamień sprawia, że na powierzchni zębów namnażają się bakterie, które w konsekwencji doprowadzają do rozwoju próchnicy, a nawet paradontozy. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do gromadzenia się kamienia nazębnego. Jak często wykonywać scaling zębów? Z reguły wystarczy poddać się zabiegowi raz na rok lub pół roku. Potrzeba jest uzależniona w dużej mierze od tego jak dużo pije się kawy i herbaty oraz czy np. pali się papierosy.

Jak wygląda zabieg skalingu? W Addent Kraków usuwanie kamienia nazębnego odbywa się poprzez użycie specjalnego skalera, który generuje ultradźwięki i wibracje, za ich pomocą „rozbijając” nagromadzone osady. Jest to zabieg bezbolesny, lekki dyskomfort mogą odczuwać jedynie osoby z nadwrażliwością zębów.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie i polerowanie zębów to procedura niejako uzupełniająca do scalingu. Jego celem jest usuwanie osadów i przebarwień z powierzchni zębów. Wykonuje się to w sposób mechaniczny, używając specjalnego rodzaju piasku (proszku) stomatologicznego, który wraz z wodą aplikuje się pod ciśnieniem. Dzięki tej sile i właściwościom materiału czyszczącego z zębów usuwane są wszelkie drobne osady pozostałe po scalingu. W efekcie uśmiech staje się subtelnie i w naturalny sposób jaśniejszy.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzację wykonuje się po to, aby zabezpieczyć zęby przed działaniem bakterii, a także by zahamować proces demineralizacji szkliwa. Służy temu nakładanie na zęby preparatów z fluorem – zwykle w postaci specjalnej pianki. Dzięki fluoryzacji zęby są mocniejsze i bardziej odporne na zmiany próchnicze. Zabieg poleca się i wykonuje głównie u dzieci, ale jest on dobry również dla osób dorosłych. Może się przyczynić do złagodzenia objawów nadwrażliwości zębów.

Jak często wykonywać fluoryzację? Dobrze jest poddać się nasyceniu szkliwa zębów fluorem raz lub dwa razy w roku. Zabieg fluoryzacji najlepiej łączyć ze scalingiem i piaskowaniem – jest wtedy najbardziej efektywny. Dlatego właśnie w Addent Kraków oferujemy pakiet tych trzech zabiegów razem – podczas jednej wizyty pacjent może oczyścić zęby z kamienia nazębnego, mniejszych i większych osadów, a także zabezpieczyć uśmiech przed demineralizacją i bakteriami.

Lakowanie zębów u dzieci – po co się wykonuje?

Jeśli chodzi o zabiegi profilaktyczne przeprowadzane u dzieci, to doskonałe rezultaty przynosi lakowanie zębów. Polega na wypełnieniu specjalnym materiałem bruzd i szczelin na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych oraz zagłębień górnych bocznych siekaczy, ­innymi słowy tych miejsc, z których utrzymaniem w czystości dzieci mają najwięcej trudności.

Zabieg można wykonać wyłącznie na całkowicie zdrowych zębach stałych, dlatego jego przeprowadzenie zaleca się najpóźniej do 3 miesięcy od ukazania się powierzchni żującej zęba powyżej linii dziąsła. Istnieje również możliwość lakowania zębów mlecznych i dotyczy ona trzonowców. Jak potwierdzają lekarze, skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka -­ może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 90%!

Higienizacja stomatologiczna w Addent Kraków

W skład wizyty higienizacyjnej w naszym gabinecie wchodzi również instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. Staramy się uczyć naszych pacjentów prawidłowych technik, pomocne tu bywają preparaty wybarwiające płytkę nazębną, dzięki którym każdy w łatwy sposób, w warunkach domowych, może skontrolować skuteczność szczotkowania zębów. Są one popularne głównie u dzieci.

Ponadto pomagamy pacjentom w doborze optymalnych dla ich potrzeb produktów do pielęgnacji jamy ustnej, a nasza recepcja dla państwa wygody co pół roku przypomina o wizycie kontrolnej i higienizacji. Warto dbać o zęby zanim dotknie je próchnica i ból. Można w ten sposób oszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy i niepotrzebnych cierpień. Zdrowe zęby „odpłacą” się również pięknym wyglądem, stanowiącym znaczącą ozdobę.

Ile kosztuje higienizacja w Addent Kraków? Sprawdź aktualny cennik tutaj: Cennik profilaktyka stomatologiczna Kraków

Higienistki stomatologiczne w Krakowie

Dyplomowana higienistka stomatologiczna, która podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach z zakresu profilaktyki stomatologicznej i higienizacji. Od ponad 10 lat jej specjalnością jest dbanie o zdrowie i estetykę uśmiechu pacjentów, a także pomaganie im w uzyskiwaniu czystych i białych zębów. 

Dyplomowana higienistka stomatologiczna, która swoje wykształcenie zdobywała zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Przez ponad 10 lat pracy we Francji asystowała przy wielu zabiegach z zakresu stomatologii zachowawczej, endodoncji i chirurgii. W centrum Addent obecna od 3 lat, współpracuje z lek. dent. Magdaleną Srogą. Znana jest z tego, że buduje niezwykle przyjazną atmosferę w gabinecie stomatologicznym, dzięki czemu zabiegi są dla pacjenta komfortowe.