Periodontologia w Krakowie

Problemy związane z okolicą dziąseł i przyzębia są coraz bardziej powszechne. Bóle, stany zapalne tkanek otaczających zęby oraz najbardziej znana choroba przyzębia – paradontoza – periodontolodzy mają dużo pracy związanej z eliminowaniem skutków tych dolegliwości. Periodontologia jest jednak znacznie szerszą dziedziną stomatologii, w ramach której można też wykonać zabiegi wpływające na estetykę uśmiechu.

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób dziąseł i przyzębia. Wszelkie stany zapalne, dolegliwości obszarów okołozębowych lub dotyczące błony śluzowej jamy ustnej, to problemy, którymi zajmuje się periodontolog. Dodatkowo w granicach tej specjalizacji mieszczą się również wszelkie kwestie związane z higieną zębów i całej jamy ustnej. Profilaktyka i prawidłowe, regularne oczyszczanie np. z nagromadzonego kamienia nazębnego, są niezwykle istotne dla zachowania zdrowia i uniknięcia dolegliwości natury periodontologicznej.

Periodontolog zajmuje się też aspektem estetycznym uzębienia. Odbudowa lub korekta dziąseł czy wydłużenie koron zębów w wielu przypadkach przynoszą efekt zupełnie odmienionego uśmiechu.

Zabiegi periodontologiczne w Krakowie

Do centrum Addent w Krakowie pacjent może się zgłosić zarówno z problemami natury zdrowotnej (np. paradontoza), jak i estetycznej (wizualna korekta dziąseł). Nasi specjaliści zdiagnozują ewentualne choroby przyzębia podczas konsultacji periodontologicznej, a także przeprowadzą niezbędne zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej podczas kolejnych wizyt. W krakowskim centrum stomatologicznym wykonywane są m.in. procedury:

  • wydłużenia koron zębów,
  • pokrycia recesji dziąsłowych (przykrycie odsłoniętych powierzchni),
  • płukania kieszonek dziąsłowych,
  • kiretażu zamkniętego i otwartego (oczyszczanie kieszonek dziąsłowych),
  • hemisekcji (usunięcie części zęba),
  • radektomii (usunięcie korzenia zęba),
  • korekty tzw. uśmiechu dziąsłowego.

Kiedy zgłosić się do periodontologa?

W przypadku wystąpienia problemów i dolegliwości okolic dziąseł czy przyzębia nie należy zwlekać z wizytą u periodontologa. Nieleczone choroby dziąseł mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. Jakie są objawy wskazujące na potrzebę udania się do specjalisty w zakresie periodontologii? Są to m.in. bolące, zaczerwienione, opuchnięte i krwawiące dziąsła, gdyż wskazują one na występowanie stanu zapalnego w jamie ustnej. Nadwrażliwość zębów czy uczucie ich „rozchwiania” też jest wyraźną sugestią, że w okolicy przyzębia może się dziać coś niepokojącego.

Pacjentami periodontologicznymi zdecydowanie powinny być osoby borykające się z problemem odsłoniętych szyjek zębowych, a także pogłębionych (np. przez rozwój paradontozy) kieszonek dziąsłowych. Te miejsca są szczególnie narażone na gromadzenie się w nich kamienia nazębnego, od którego jest już prosta droga do wywołania stanów zapalnych. Warto zadbać o dziąsła i przyzębie zanim pojawi się dotkliwa choroba – taka jak paradontoza.

Paradontoza – co to jest i jak ją leczyć?

Paradontoza to nic innego jak zapalenie przyzębia. Jest jedną z najczęstszych, ale i najbardziej niebezpiecznych chorób jamy ustnej. Wszystko zaczyna się od bakterii, które gromadząc się na powierzchni zębów czy w kieszonkach dziąsłowych, powodują stany zapalne. Te zaś nieleczone prowadzą do wyniszczania tkanek, obniżania dziąseł, krwawienia, nadwrażliwości, a także przykrego zapachu wydobywającego się z ust. Cofanie się dziąseł grozi rozchwianiem zębów, ich przemieszczaniem, a w konsekwencji nawet utratą. Dlatego tak ważne jest wczesne reagowanie na wszelkie dolegliwości dziąseł.

Zapalenie przyzębia jest chorobą przewlekłą, ale uleczalną. Jej rozwój można zahamować na wczesnym etapie, kiedy zostanie szybko zdiagnozowana. Na pojawienie się paradontozy ma wpływ nie tylko nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy nieregularne przeglądy stomatologiczne. Przyczyniają się do niej również uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne czy choroby współistniejące, takie jak np. cukrzyca, osteoporoza czy zaburzenia układu krwionośnego.

Periodontologia rozwiązaniem na choroby przyzębia

Śmiało można przyjąć, iż dolegliwości przyzębia stały się swego rodzaju chorobami cywilizacyjnymi. Periodontologia zajmuje się właśnie tymi schorzeniami. Wiedząc, jak wielu pacjentów boryka się z ich przykrymi objawami, w naszym krakowskim centrum stomatologicznym proponujemy kompleksową opiekę wykwalifikowanego specjalisty-periodontologa.

Profesjonalna higienizacja wraz ze szczegółowym, dostosowanym do indywidualnych potrzeb instruktażem higieny to element profilaktyki. Pacjentom mającym problem z bardzo zaawansowanymi zmianami proponujemy zaś leczenie w zakresie chirurgii periodontologicznej. Osoby chcące poprawić estetykę uśmiechu również znajdą opiekę w Addent Kraków. Warto skonsultować się z wykwalifikowanym periodontologiem, by zapobiec chorobom dziąseł i przyzębia oraz ich przykrym konsekwencjom.

Cennik zabiegów periodontologicznych w Krakowie

Periodontolodzy w Krakowie

Specjalistka w zakresie periodontologii, a więc dziedziny, w ramach której leczy się choroby dziąseł i przyzębia. Zajmuje się wykonywaniem różnego rodzaju zabiegów stanowiących etap przygotowawczy do leczenia implantologicznego, endodontycznego czy protetycznego. Pomaga także wyeliminować nadwrażliwość zębów, zapalenia dziąseł i inne stany zapalne w jamie ustnej.