Diagnostyka stomatologiczna – pracownia radiologii w Krakowie

Diagnostyka stomatologiczna

Jak w każdej dziedzinie medycyny, tak i w stomatologii, kluczową rolę dla pełnego sukcesu leczenia ma dogłębna diagnostyka. Mając tę świadomość zadbaliśmy o to, by nasi pacjenci mogli skorzystać z pełnej oferty badań.

Z artykułu dowiesz się:

Nasza pracownia radiologiczna została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt marki Gendex, umożliwiający dokładne i bezpieczne badania z zakresu tomografii komputerowej. W centrum Addent Kraków można wykonać rentgen zębów, zdjęcie pantomograficzne, a także tomografię komputerową.

Rentgen zębów – rodzaje badań diagnostycznych

Jest kilka rodzajów diagnostyki, którą można wykonać przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego. Dzięki poszczególnym badaniom możliwe jest precyzyjne określenie źródła problemu i lokalizacja zmiany chorobowej. W ten sposób stomatolog może sprawniej i dokładniej wykonywać pracę, a pacjent szybciej odzyskuje zdrowy uśmiech.

Jakie są rodzaje badań radiologicznych w stomatologii?

Punktowy rentgen zębów

Podstawowym badaniem jest zdjęcie punktowe zęba. Wykonuje się je w celu oceny stanu pojedynczych zębów, szczególnie w trakcie leczenia endodontycznego (kanałowego). To najczęściej wykonywane i najmniej kosztowne badanie diagnostyczne. Na zdjęciu rentgenowskim zęba stomatolog może zobaczyć, w jakim stanie są np. korzenie, czy wymagają leczenia kanałowego i w jakim stopniu. Punktowy rentgen zęba przydaje się szczególnie w przypadku, kiedy lekarz podejrzewa, gdzie ma miejsce próchnica czy inna zmiana chorobowa i chce doprecyzować diagnozę, by móc sprawnie i bez przeszkód wykonać zabieg.

RTG pantomograficzne

Zdjęcie pantomograficzne zębów ukazuje obszar całej szczęki i żuchwy, wszystkich koron i korzeni zębów, a także stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych. Ze względu na swój szeroki zakres zwane jest również zdjęciem panoramicznym lub panoramą. Pantomogram pozwala na kompleksową ocenę stanu całego uzębienia, a w konsekwencji na precyzyjne zaplanowanie leczenia stomatologicznego. Badanie RTG pantomograficzne jest bardzo często wykonywane w przypadku leczenia endodontycznego, a w leczeniu implantologicznym, chirurgicznym czy ortodontycznym jest wręcz niezbędne.

RTG cefalometryczne

Jedną z najnowocześniejszych metod korekcji wad zgryzu jest leczenie systemem nakładkowym Orthocaps. To przezroczyste, praktycznie niewidoczne nakładki nie posiadają metalowych elementów. Są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Można je zdejmować w zależności od potrzeb, więc dają dużą elastyczność i swobodę. Przed rozpoczęciem leczenia i utworzeniem nakładek wizualizowane są efekty leczenia. Dzięki temu zanim pacjent zdecyduje się na założenie aparatu, może się przekonać, jak będzie wyglądał jego uśmiech po korekcji.

Korygowanie wad zgryzu przezroczystymi nakładkami jest idealną metodą dla wszystkich tych, którym zależy na estetycznym i jak najmniej widocznym procesie korekcji. Cena Orthocaps jest wyższa niż standardowego metalowego aparatu stałego, ale wygodą i komfortem dla pacjenta również go przewyższają.

RTG cefalometryczne

Zdjęcie cefalometryczne obrazuje struktury kostne, tkanki miękkie i zatoki przynosowe. Umożliwia dokładną ocenę ukazywanych powierzchni oraz ewentualnych wad zgryzu. Z tego też powodu jest najczęściej wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym, a także w protetyce i chirurgii stomatologicznej. Cefalometrię najczęściej wykonuje się w pozycji bocznej (widok z profilu). Dzięki precyzji badania możliwa jest nie tylko pełna diagnostyka i identyfikacja ewentualnych problemów stomatologicznych. Możliwe jest również pobranie pomiarów, które służą do opracowania kompleksowego planu leczenia ortodontycznego.

Tomografia komputerowa w stomatologii

Na badanie tomografem komputerowym kierowani są pacjenci, którzy potrzebują wyjątkowo szczegółowej diagnostyki. Ten rodzaj obrazowania, poza oceną stanu uzębienia, pozwala na sprawdzenie stanu kości szczęki i żuchwy, a także stawów skroniowo-żuchwowych i zatok obocznych nosa. To trójwymiarowe badanie jest niezastąpione w planowaniu leczenia implantologicznego i chirurgicznego, gdyż pozwala na dokładną ocenę warunków kostnych pacjenta i dokonanie niezbędnych dla leczenia pomiarów.

Stomatologiczna diagnostyka radiologiczna – czy badania są bezpieczne?

Dzięki zastosowaniu najnowocześniej technologii cyfrowej wszystkie prześwietlenia wykonywane w naszej pracowni radiologicznej są w pełni bezpieczne dla pacjentów. Dawka promieniowania, którą otrzymuje pacjent podczas zdjęcia RTG, zostaje ograniczona do minimum i jest nawet dziesięciokrotnie niższa niż podczas konwencjonalnego badania radiologicznego.

RTG zębów – w jakiej formie otrzymuje się wyniki badania?

Pacjenci mogą otrzymać wynik jako wydruk na kliszy/papierze fotograficznym lub w formie cyfrowej­ na płycie CD bądź własnym nośniku pamięci. Na życzenie pacjentów przesyłamy wyniki wykonanych badań na wskazany adres e­-mail. W razie potrzeby zapewniamy również możliwość opisania badania przez lekarza specjalistę radiologa.

Tomografia komputerowa i rentgen zębów w Krakowie – gdzie wykonać badanie?

Poprawnie wykonana diagnostyka to klucz do skutecznego leczenia stomatologicznego. Liczy się zarówno jakość sprzętu, jakim wykonywane jest badanie, jak i kompetencje specjalisty je przeprowadzającego – radiologa. W Addent Kraków pacjent może liczyć na najwyższą jakość świadczonych usług, a co więcej, na kompleksowość leczenia – od pełnej diagnostyki, przez specjalistyczne leczenie, aż po profilaktykę.
Do skorzystania z oferty naszej pracowni radiologicznej zapraszamy od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia gabinetu w Krakowie.

Ile kosztuje diagnostyka stomatologiczna w Krakowie?

Ceny uzależnione są od rodzaju badania. Najbardziej podstawowe RTG punktowe to koszt ok. 35 złotych. RTG pantomograficzne i cefalometryczne kosztują ok. 100 złotych (jedno badanie). Jeśli pacjent potrzebuje tomografii komputerowej, musi się liczyć z wydatkami rzędu 300 złotych. Aktualne ceny diagnostyki w centrum Addent Kraków można znaleźć tutaj