Diagnostyka stomatologiczna – pracownia radiologii w Krakowie

Jak w każdej dziedzinie medycyny, tak i w stomatologii, kluczową rolę dla pełnego sukcesu leczenia ma dogłębna diagnostyka. Mając tę świadomość zadbaliśmy o to, by nasi pacjenci mogli skorzystać z pełnej oferty badań.

Nasza pracownia radiologiczna została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt marki Gendex, umożliwiający dokładne i bezpieczne badania z zakresu tomografii komputerowej. W centrum Addent Kraków można wykonać rentgen zębów, zdjęcie pantomograficzne, a także tomografię komputerową.

Jest kilka rodzajów diagnostyki, którą można wykonać przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego. Dzięki poszczególnym badaniom możliwe jest precyzyjne określenie źródła problemu i lokalizacja zmiany chorobowej. W ten sposób stomatolog może sprawniej i dokładniej wykonywać pracę, a pacjent szybciej odzyskuje zdrowy uśmiech.

Jakie są rodzaje badań radiologicznych w stomatologii?

Punktowy rentgen zębów

Podstawowym badaniem jest zdjęcie punktowe zęba. Wykonuje się je w celu oceny stanu pojedynczych zębów, szczególnie w trakcie leczenia endodontycznego (kanałowego). To najczęściej wykonywane i najmniej kosztowne badanie diagnostyczne. Na zdjęciu rentgenowskim zęba stomatolog może zobaczyć, w jakim stanie są np. korzenie, czy wymagają leczenia kanałowego i w jakim stopniu. Punktowy rentgen zęba przydaje się szczególnie w przypadku, kiedy lekarz podejrzewa, gdzie ma miejsce próchnica czy inna zmiana chorobowa i chce doprecyzować diagnozę, by móc sprawnie i bez przeszkód wykonać zabieg.

RTG pantomograficzne

Zdjęcie pantomograficzne zębów ukazuje obszar całej szczęki i żuchwy, wszystkich koron i korzeni zębów, a także stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych. Ze względu na swój szeroki zakres zwane jest również zdjęciem panoramicznym lub panoramą. Pantomogram pozwala na kompleksową ocenę stanu całego uzębienia, a w konsekwencji na precyzyjne zaplanowanie leczenia stomatologicznego. Badanie RTG pantomograficzne jest bardzo często wykonywane w przypadku leczenia endodontycznego, a w leczeniu implantologicznym, chirurgicznym czy ortodontycznym jest wręcz niezbędne.

RTG cefalometryczne

Zdjęcie cefalometryczne obrazuje struktury kostne, tkanki miękkie i zatoki przynosowe. Umożliwia dokładną ocenę ukazywanych powierzchni oraz ewentualnych wad zgryzu. Z tego też powodu jest najczęściej wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym, a także w protetyce i chirurgii stomatologicznej. Cefalometrię najczęściej wykonuje się w pozycji bocznej (widok z profilu). Dzięki precyzji badania możliwa jest nie tylko pełna diagnostyka i identyfikacja ewentualnych problemów stomatologicznych. Możliwe jest również pobranie pomiarów, które służą do opracowania kompleksowego planu leczenia ortodontycznego.

Tomografia komputerowa w stomatologii

Na badanie tomografem komputerowym kierowani są pacjenci, którzy potrzebują wyjątkowo szczegółowej diagnostyki. Ten rodzaj obrazowania, poza oceną stanu uzębienia, pozwala na sprawdzenie stanu kości szczęki i żuchwy, a także stawów skroniowo-żuchwowych i zatok obocznych nosa. To trójwymiarowe badanie jest niezastąpione w planowaniu leczenia implantologicznego i chirurgicznego, gdyż pozwala na dokładną ocenę warunków kostnych pacjenta i dokonanie niezbędnych dla leczenia pomiarów.

Stomatologiczna diagnostyka radiologiczna – czy badania są bezpieczne?

Dzięki zastosowaniu najnowocześniej technologii cyfrowej wszystkie prześwietlenia wykonywane w naszej pracowni radiologicznej są w pełni bezpieczne dla pacjentów. Dawka promieniowania, którą otrzymuje pacjent podczas zdjęcia RTG, zostaje ograniczona do minimum i jest nawet dziesięciokrotnie niższa niż podczas konwencjonalnego badania radiologicznego.

RTG zębów – w jakiej formie otrzymuje się wyniki badania?

Pacjenci mogą otrzymać wynik jako wydruk na kliszy/papierze fotograficznym lub w formie cyfrowej­ na płycie CD bądź własnym nośniku pamięci. Na życzenie pacjentów przesyłamy wyniki wykonanych badań na wskazany adres e­-mail.

Tomografia komputerowa i rentgen zębów w Krakowie – gdzie wykonać badanie?

Poprawnie wykonana diagnostyka to klucz do skutecznego leczenia stomatologicznego. Liczy się zarówno jakość sprzętu, jakim wykonywane jest badanie, jak i kompetencje specjalisty je przeprowadzającego – radiologa. W Addent Kraków pacjent może liczyć na najwyższą jakość świadczonych usług, a co więcej, na kompleksowość leczenia – od pełnej diagnostyki, przez specjalistyczne leczenie, aż po profilaktykę. Do skorzystania z oferty naszej pracowni radiologicznej zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia gabinetu w Krakowie.

Ile kosztuje diagnostyka stomatologiczna w Krakowie?

Ceny uzależnione są od rodzaju badania. Najbardziej podstawowe RTG punktowe to koszt ok. 35 złotych. RTG pantomograficzne i cefalometryczne kosztują ok. 100 złotych (jedno badanie). Jeśli pacjent potrzebuje tomografii komputerowej, musi się liczyć z wydatkami rzędu 300 złotych. Aktualne ceny diagnostyki w centrum Addent Kraków można znaleźć tutaj