Profilaktyka dentystyczna

Profilaktyka dentystyczna obejmuje szereg działań mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób jamy ustnej.

Lepiej zapobiegać niż leczyć­- ten popularny komunał w przypadku stomatologii nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego oferujemy naszym Pacjentom szereg zabiegów profilaktycznych, pozwalających na utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Podstawowym z nich jest higienizacja, która polega na usunięciu złogów nad­- i poddziąsłowych (osadu i kamienia nazębnego) przy użyciu skalera ultradźwiękowego.

Polerowani i Piaskowanie zębów

Kolejnym etapem jest piaskowanie i polerowanie zębów w celu usunięcia wszelkich pozostałych przebarwień (jak choćby nalot tytoniowy czy osady z kawy czy herbaty). Zabieg zamyka nałożenie specjalnej pianki do fluoryzacji o przyjemnym smaku, której zadaniem jest wzmocnienie szkliwa i zniesienie ewentualnej nadwrażliwości. Zapobiega on powstawaniu ubytków próchniczych oraz chorobom przyzębia i jamy ustnej, a także przynosi widoczne efekty estetyczne­- zęby stają się wyraźnie jaśniejsze i lśniące.

Zabieg warto powtarzać co 6 miesięcy, a jeśli zachodzi taka potrzeba nawet częściej. W skład wizyty higienizacyjnej w naszym gabinecie wchodzi również instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. Staramy się uczyć naszych Pacjentów prawidłowych technik, pomocne tu bywają preparaty wybarwiające płytkę nazębną, dzięki którym każdy w łatwy sposób, w warunkach domowych, może skontrolować skuteczność szczotkowania zębów.

Ponadto pomagamy Pacjentom w doborze optymalnych dla ich potrzeb produktów do pielęgnacji jamy ustnej, a nasza recepcja dla Państwa wygody co pół roku przypomina o wizycie kontrolnej i higienizacji.
Jeśli chodzi o zabiegi profilaktyczne przeprowadzane u dzieci, to doskonałe rezultaty przynosi lakowanie zębów. Polega na wypełnieniu specjalnym materiałem bruzd i szczelin na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych oraz zagłębień górnych bocznych siekaczy-­ innymi słowy tych miejsc, z których utrzymaniem w czystości dzieci mają najwięcej trudności.

Zabieg można wykonać wyłącznie na całkowicie zdrowych zębach stałych, dlatego jego przeprowadzenie zaleca się najpóźniej do 3 miesięcy od ukazania się powierzchni żującej zęba powyżej linii dziąsła. Istnieje również możliwość lakowania zębów mlecznych i dotyczy ona trzonowców. Jak potwierdzają lekarze, skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka-­ może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 90%!