Czas płynie nieubłaganie i niestety bezlitośnie obchodzi się z naszym organizmem. Odbija się to nie tylko na funkcjonowaniu poszczególnych organów, ale co najbardziej widoczne, na naszym wyglądzie. Niektóre z tych zmian są nieodwracalne, z innymi współczesna medycyna pozwala nam skutecznie walczyć.
Dziś wiemy, że młody i piękny wygląd niekoniecznie musi być uzależniony od faktycznego wieku. Składa się na niego wiele czynników, jak prowadzony tryb życia i środowisko w którym żyjemy, jednak jednym z sekretów młodzieńczego wyglądu i samopoczucia jest promienny uśmiech. To on bywa wizytówką naszej twarzy- może dodawać bądź odejmować lat.
A co w sytuacji, gdy nasz uśmiech odbiega od ideału? Z biegiem lat powszechnymi dolegliwościami stomatologicznymi stają się recesje (zanik zarówno tkanek dziąseł, jak i kości), starcie patologiczne powierzchni zębów, ubytki próchnicowe czy rozległe braki w uzębieniu. Czy istnieje rozwiązanie tych problemów, czy też pozostaje nam pogodzić się z losem i zapomnieć o olśniewającym uśmiechu? Czy współczesna stomatologia jest w stanie zaproponować pacjentom satysfakcjonujące rozwiązania?
Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi nowa, prężnie rozwijająca się gałąź stomatologii – anty-aging dentistry, dział wywodzący się ze stomatologii estetycznej, skupiający się głównie na procesach starzeniowych uzębienia i całego uśmiechu.
Aby w pełni zrozumieć, jak ważną rolę dla młodego wyglądu twarzy pełni nasze uzębienie, należy wyobrazić sobie, iż stanowi ono swego rodzaju rusztowanie, które utrzymuje mięśnie i tkanki miękkie, w tym skórę. W momencie, kiedy zęby zaczynają się ścierać, stają się krótsze lub, co gorsza, z jakichś przyczyn zostały usunięte, mięśnie twarzy i usta tracą swoje podparcie. W wyniku tych procesów skraca się dolny odcinek twarzy, buzia „zapada się” i tworzą się liczne zmarszczki.
W takich wypadkach na ratunek przychodzi tzw. stomatologiczny lifting twarzy. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu stomatologii zachowawczej, chirurgii i implanto-protetyki możliwe jest odwrócenie wszystkich procesów patologicznych, które przez lata postępowały, nasilały się i, co więcej, wywoływały kolejne.
Poprzez podniesienie wysokości zwarciowej, czyli przede wszystkim uzupełnienie brakujących zębów, jesteśmy w stanie uzyskać efekt „podniesienia twarzy”. Chirurgiczne pokrycie recesji dziąsłowych i zabiegi zakresu stomatologii estetycznej, takie jak wybielanie, mogą dopełnić ten efekt i z powodzeniem odjąć nam kilka, jeśli nie kilkanaście lat.
Nikt nie jest w stanie zatrzymać upływu czasu, możemy jednak niwelować skutki jego działania. Troszcząc się o nasze zdrowie, wpływamy korzystnie również na swój wygląd, a co jeśli nie piękny uśmiech, jest najlepszą ozdobą naszej twarzy?