Kiedyś aparaty ortodontyczne były dedykowane dla nastolatków. Dorośli uważali, że im nie przystoi. Wraz z rozwojem technologii i odkrycia różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, coraz więcej osób dorosłych decyduje się na prostowanie zębów tą metodą.

Korekcji wady zgryzu może poddać się już każdy bez względu na wiek. Ważne jest to, aby taka osoba miała stałe zęby. Ponad 50% pacjentów korzystających z leczenia ortodontycznego jest w przedziale wiekowym 18-45.

Dlaczego tak się dzieje?

Więcej osób jest świadomych tego, jak wygląd jest ważny w relacjach międzyludzkich. A największy wpływ na wygląd ma twój uśmiech. Ładny i zadbany uśmiech jest podstawą podczas pierwszego kontaktu z nowo poznaną osobą. Uśmiechając się, jesteś bardziej pewny siebie i swoich racji, co pozytywnie wpływa na Twojego rozmówcę. Dlatego głównym powodem leczenia ortodontycznego u osób dorosłych są względy estetyczne.

Już nikogo nie dziwi osoba ponad 30-letnia nosząca aparat. Jest to uznawane za przejaw dbałości o swoje zdrowie i wygląd.

Leczenie starszego pacjenta trwa dłużej, niż młodszego, dlatego warto, aby poddać się leczeniu ortodontycznemu we wczesnym etapie życia. Lekarze zalecają, aby przychodzić ze swoimi pociechami na konsultacje w celu zapobiegania rozwoju wady w przyszłości.